Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Pokretanje preduzetničkog poduhvata - franšizing". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.

Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.

Ako tekst koji se nalazi ispod nije čitljiv (sadrži kukice, znakove pitanja ili nečitljive karaktere), molimo Vas, prijavite to ovde.

Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati ovde.

 

Pokretanje preduzetničkog poduhvata – franšizing

UVOD

U radu se razmatra pojam i kratka istorija franšizinga, ugovor o franšizingu i franšizing kao preduzetnički pokušaj, identifikuju se neophodni koraci i sredstva za ulazak u ovakav preduzetnički poduhvat.

1. POJAM I KRATKA ISTORIJA FRANŠIZINGA

Reč franšiza (fran. franchise, engl. franchise, priority, nem. Franchise, Selbstbehalt) se prvi put pojavljuje negde oko 1300 godine. Potiče iz starofrancuskog jezika, i označava privilegiju slobode. U srednjem veku, značila je pravo glasa. U to vreme, lokalni suveren ili gospodar davao bi pravo da se održe sajmovi ili vašari, da se organizuje prevoz ili lovi na njegovoj zemlji. Ovaj koncept se proširio na kraljeve koji su davali franšize za sve vrste komercijalnih aktivnosti kao što je izgradnja puteva i proizvodnja piva. U suštini, kralj je davao nekom monopolsko pravo na odredjeni tip komercijalne aktivnosti. Tokom vremena, ovo je postao deo evropskog običajnog prava.

Kroz vekove, ovaj koncept je evoluirao kako su i same države evoluirale. 1840-ih u Nemačkoj neki proizvodjači piva daju franšize određenim tavernama, i te taverne imaju ekskluzivno pravo da prodaju njihovo pivo. Ovde vidimo početak koncepta franšize kakav poznajemo danas. 1851. Singer Sewing Machine Company daje distributivne franšize za svoje šivaće mašine. Singer je imao pisane franšizne ugovore, koji su bili preteča modernih franšiznih sporazuma. U 1880-im godinama, gradovi su počeli da daju monopolske franšize proizvodjačima automobila, benzina, vodovodu i kanalizaciji i kasnije kompanijama koje su proizvodile struju.

Na sudaru vekova, naftne rafinerija i proizvođači automobila daju pravo na prodaju njihovih proizvoda. U ovoj evolutivnoj fazi, franšizing je u suštini samo davanje prava na distribuciju i prodaju proizvoda određenog proizvođača.

Biznis format franšizing, koji je dominantan model franšizinga u današnje vreme, na ekonomsku scenu stupio je nakon završetka II sv. rata, sa povratkom miliona američkih vojnika kući, i nakon baby booma koji je tada sledio. Ovaj baby boom još uvek vodi ekonomiju i nastaviće to da radi i narednih decenija. Postojala je ogromna potreba za svim vrstama proizovoda i usluga, a franšiza je bila idealan poslovni model za rapidnu ekspanziju hotelijerstva i industrije brze hrane. Tokom 60-tih i 70-tih godina prošlog veka, bilo je mnogo zloupotrebi franšize. Uvek je bilo i biće beskrupuloznih ljudi

...............................NAMERNO UKLONJEN DEO TEKSTA.................................

Sa strane vlade Federalna trgovinska komisija, 1978., zahtevala jeda svi davaoci franšize potencijalnim primaocima predaju dokument nazvan Uniform Offering Circular ili UFOC, pre nego što prime novac. UFOC daje veoma detaljne informacije o kompaniji davaocu franšize – njenoj istoriji, službenicima, finansijskim izveštajima, ugovou o franšizi i listu primalaca franšize sa imenima vlasnika i telefonskim brojevima. Namera UFOC-a je da obezbedi dovoljno informacija kako bi potencijalni korisnici franšize mogli da donesu dobro informisanu odluku. FTC ne pregleda UFOC dok ne dođe do žalbe. Tada pokreće istragu.

Pored toga, postoje i specifični zahtevi pojedinih država, koji se odnose na set uslova koje davalac franšize mora da ispuni kako bi mogao da prodaje franšize u tim zemljama. Ponekad su ti zahtevi mnogo strožiji od FTC-ovih zahteva. Postoji nekoliko franšiznih asocijacija koje rade na zaštiti interesa primalaca franšize.

...

 

--------------------OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU.---------------------

    www.maturskiradovi.net

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL:

maturskiradovi.net@gmail.com

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!